Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najnowsze informacje

Bliżej Mickiewicza

DSC03466W piątek 27 lutego 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika miało miejsce ciekawe spotkanie. Ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu radomskiego przybyli uczniowie, by wziąć udział w Powiatowym Konkursie Polonistycznym „Miej serce i patrzaj w serce” – o Adamie Mickiewiczu w 160 rocznicę śmierci.

Konkurs poprzedziła bardzo interesująca  prelekcja dr hab. Dariusza Trześniowskiego, profesora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, pt. „Czytanie Mickiewicza. Dzisiaj”. Pan profesor przedstawił sylwetkę poety, stan badań nad jego twórczością i zarysował kierunki współczesnych poszukiwań badawczych.

W jury konkursu zasiedli: nauczycielka języka polskiego Małgorzata Kołoczek,  dyrektor Domu Kultury w Iłży i radny Powiatu Radomskiego Krzysztof Kozera oraz profesor Dariusz Trześniowski. Zespoły udzielały odpowiedzi na pytania z zakresu biografii i problematyki twórczości Adama Mickiewicza, znajomości cytatów pochodzących z dzieł wieszcza i recytowali jego utwory.

Miejsce I zajęli reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Iłży, II – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Iłży, III- Liceum Ogólnokształcącego im. M. Dąbrowskiej w Pionkach, wyróżnienia otrzymali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach.  Nagrodę  specjalną otrzymał Jakub Szymański z ZSP w Iłży.

Zmaganiom konkursowym przysłuchiwała się publiczność, która składała się z uczniów LO w Iłży i Publicznego Gimnazjum Gminnego w Iłży.

Konkurs, pod patronatem Powiatu Radomskiego, przygotowały nauczycielki języka polskiego - Anna Szczepanowska, Małgorzata Baran i Barbara Celuch.

Barbara Celuch

Konkurs Języka Niemieckiego

W miesiącu lutym 2015 r. odbył się coroczny konkurs języka niemieckiego. Udział wzięli w nim uczniowie ze wszystkich klas, w których jest nauczany język niemiecki. Konkurs sprawdza znajomość leksyki, gramatyki i umiejętność pisania w języku niemieckim. Odbywał się w 3 kategoriach: klas pierwszych, drugich i trzecich.

 

Najlepsi okazali się:
 
Klasy trzecie:
I miejsce - Wróbel Weronika - klasa IIIa
II miejsce  ex aequo: 
- Puton Piotr  - klasa IIIa
- Węglicka Karolina - klasa IIId
 
Klasy drugie:
I miejsce - Kiełbasa Martyna - klasa IIc
II miejsce - Fura Agata - klasa IIa
III miejsce - Głowacka Gabriela - klasaIIa
 
Klasy pierwsze:
I miejsce - Mróz Katarzyna - klasa Ia
II miejsce - ex aequo:
- Lisik Paulina - klasa Ia    
- Stefankiewicz Klaudia - klasa Ia
     
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego.
 
Irena Kopciał - nauczycielka języka niemieckiego
Irena Kopciał

Deutsch-Wagen-Tour w naszej szkole

DSC03299W dniu 19 lutego 2015 r., w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour, odwiedziła naszą szkołę pani Katarzyna Żurawska, przedstawicielka Instytutu Goethego . Deutsch-Wagen-Tour promuje naukę języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Poprzez bardzo urozmaicone zajęcia i konkursy pani Katarzyna stara się przekonać uczniów, jak bardzo przydatna jest obecnie znajomość tego języka. Zajęcia związane były w dużej mierze z takimi tematami jak: elementy wiedzy o krajach niemieckojęzycznych (quiz i domino), emocje i sport - a wszystko przy dźwiękach muzyki. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą, znajomością języka i zwinnością. Na najlepszych czekały upominki Deutsch-Wagen-Tour (koszulki, długopisy, breloczki). Poza tym pracownia języka niemieckiego zyskała wiele ciekawych pomocy dydaktycznych.

Na zakończenie zwycięzcom Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego zostały wręczone nagrody ufundowane przez Instytut Goethego, a młodzież klasy IIa przygotowała i przedstawiła krótką prezentację nt. pozalekcyjnych form nauki języka niemieckiego. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, wszyscy wykazali się kreatywnością i dali się porwać dobrej zabawie.
Dziękujemy Pani Katarzynie za przeprowadzenie tych zajęć!

 

Elżbieta Miernik - nauczycielka języka niemieckiego

Elżbieta Miernik