Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Moja przygoda z Brighton&Hove

Moja przygoda z Brighton&Hove

 

Dzięki Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji i programowi Comenius „Uczenie się przez całe życie”, spędziłam dwa tygodnie w przepięknym nadmorskim mieście położonym na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii, Brighton&Hove. Jest to niezwykłe miasto tętniące życiem o każdej porze roku. Stanowi fascynującą mieszankę zabytkowej architektury w stylu regencji, nowoczesnego tempa życia i atmosfery tradycyjnej nadmorskiej miejscowości. Brighton poszczycić się może własną, egzotyczną rezydencją królewską, fascynującą dzielnicą artystyczną, wspaniałymi parkami i ogrodami, galeriami i muzeami oraz przepiękną mariną. Miasto słynie także z bogatej sceny kulturalnej i muzycznej, tętniących życiem, barwnych uliczek handlowych i kosmopolitycznych kafejek.

{webgallery}

brighton_2009 brighton_2009 brighton_2009 brighton_2009 brighton_2009 brighton_2009 brighton_2009 

{/webgallery}

Beata Nadgrodkiewicz

Z orzełkiem na piersi

Rok temu zaczęła profesjonalnie grać w piłkę. Dzisiaj jest reprezentantką kraju w kategorii U-19.

10Paulina Kutera, uczennica klasy 3d naszego liceum została zauważona przez trenera kadry narodowej w piłce nożnej kobiet podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Kostrzynie, w  których występowała jako zawodniczka I- ligowego Zamłynia Radom. Jej gra tak oczarowała selekcjonera, że zaprosił ją na konsultacje do Wrocławia wraz grupą 30 innych dziewcząt. Po wstępnej selekcji  na zgrupowaniach we Wrocławiu i w Białej  Podlaskiej wyłoniona została grupa 18 najlepszych zawodniczek, w której znalazła się również Paulina. 19 września 2009 roku podczas turnieju eliminacyjnego  do Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Holandii  zadebiutowała w reprezentacji Polski. Pierwszy mecz zagrała z drużyną Litwy (3:0). Następny , w którym wystąpiła, Polki wygrały z Izraelem 6:0.

Na co dzień Paulina Kutera występuje w seniorskiej drużynie I- ligowego Zamłynia Radom na pozycji lewego napastnika.  W tym sezonie w 9 meczach strzeliła 7 bramek. Jej największym atutem jest szybkość i mocny strzał z obu nóg. Warto wspomnieć, że w tym samym klubie gra kolejna nasza uczennica – Edyta Madejska z klasy 2b.

W dniach 19-21.11.2009 odbyło się kolejne zgrupowanie kadry U-19 z udziałem Pauliny.

Serdecznie gratulujemy sportowych sukcesów i liczymy na wspaniały rozwój talentu.

{webgallery}

 

{/webgallery}

Strona internetowa kadry U-19 kobiet:

www.u-19.com.pl

Jacek Kucharski

Demokracja szlachecka

Artykuł dotyczący przemian ustrojowych, kształtujących ustrój szlacheckiej Rzeczypospolitej. Opracowała - Barbara Celuch


Barbara Celuch

Chiny - droga do Republiki Ludowej

Artykuł poświęcony fragmentowi historii Chin w XX wieku. Dotyczy szczególnie drogi Chin do Republiki Ludowej.
Opracowała - Barbara Celuch.
Barbara Celuch

Film na maturze

FILM NA MATURZE

Kiedy staje nam przed oczyma temat, zapominamy zwykle o wszystkim, co wiemy, co kiedyś oglądaliśmy, czytaliśmy, o czym kiedyś myśleliśmy. Gorączkowo wertujemy w pamięci przeczytane książki. 
Tymczasem nie tylko szkolne lektury mogą stać się pretekstem do snucia rozważań na pewne tematy. O wyborach moralnych, miłości, kondycji człowieka czy samotności mówi przecież niejedna sztuka teatralna, niejeden film, może nawet taki, który widziałeś wczoraj. 
Kiedy przeczytasz już temat, nie myśl o tym, czego nie wiesz I nie wyrzucaj sobie, że wczorajszy wieczór spędziłeś w kinie, przed telewizorem zamiast wertować podręcznik. 
Proponuję więc pobieżny przegląd tytułów, których przywołanie może uatrakcyjnić Twoją maturalną pracę. Pisząc o filmie, nie zapominaj o nazwisku reżysera, możesz przywołać też nazwiska aktorów (ale nie jest to konieczne). Zwracaj też uwagę, czy film jest adaptacją jakiegoś dzieła literackiego. 
Przy jakich tematach można wykorzystać film? Otóż przy takich, w których masz się ustosunkować do pewnych wartości, wyborów moralnych, czasami pojawia się sformułowanie „inne teksty kultury”. 

MIŁOŚĆ 
„Krótki film o miłości” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. 
Pokazuje bolesną konfrontację młodzieńczych marzeń z codzienną rzeczywistością. Wymarzona, dojrzała kobieta (Grażyna Szapołowska) okazuje się kobietą lekkich obyczajów, a idealna miłość wzdychającego do niej chłopca (Olaf Lubaszenko) tylko fizycznym pożądaniem. Ta właśnie smutna I bolesna prawda, którą stara się przekazać chłopakowi kobieta jest dla niego nie do zniesienia, stąd samobójcze próby bohatera. 

„Całkowite zaćmienie”, reż. Agnieszka Holland 
Przyjaciele – francuscy poeci symboliści: młody Rimbaud (Di Caprio) I dojrzały Verlaine ulegają wzajemnej fascynacji. Prowadzi o­na na poetycki parnas, ale także do desperacji, wzajemnych wyrzutów i upokorzeń, potępienia społecznego. Dlatego miłość ta ma również wymiar tragiczny, jest prowokacją. 

„Titanic”, reż. James Cameron 
Film ukazuje miłość jako gwałtowne, ślepe uczucie dwojga pięknych I młodych. Wszystkie przeszkody, jakie rozdzielają bohaterów tkwią w zewnętrznym złym świecie, a nie w nich samych – rozdziela ich najpierw bariera społeczna, narzeczony, potem katastrofa i śmierć. 

ZŁO I MORALNOŚĆ 
„Nic”, reż. Dorota Kędzierzawska 
Biedna, młoda matka jest zmuszona wybierać pomiędzy uczuciem do męża i miłością do dzieci. Mąż grozi, że jeśli kolejny raz zajdzie w ciążę – odejdzie. Po nieudanych próbach aborcji, pozbawiona wszelkiej pomocy matka zabija nowo narodzone dziecko. Gdy staje przed sądem, nie ma na swoją obronę NIC. 

„Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski 
Współczesna interpretacja przykazania „Nie zabijaj”. Film naturalistycznie pokazuje obie – w przekonaniu reżysera – zbrodnie: na taksówkarzu oraz na zabójcy (kara śmierci). Problem pokazany na przykładzie historii zabójcy taksówkarza jest wciąż żywy (dyskusje na ulicy, programy telewizyjne, manifestacje przeciwko I za karą śmierci). 

„Truman Show”, reż. Piter Weir 
Jeden z filmów poruszających kontrowersyjny temat złego wpływu mediów na życie człowieka. Bohater nagle orientuje się, że jest obiektem manipulacji – jego życie rejestrują kamery, codziennie jego najintymniejsze sprawy oglądają miliony widzów – bez własnej wiedzy został bowiem bohaterem nieustającej noweli. SAMOTNOŚĆ I BUNT 
„Kobieta samotna”, reż. Agnieszka Holland 
Kobieta samotnie wychowująca dziecko żyje w szarej rzeczywistości socjalistycznej. Jej smutne życie zmienia miłość młodego inwalidy (Bogusław Linda). Oboje, poprzez kradzież pieniędzy z przekazów i wyjazd, próbują uciec od marnego życia. To jednak nie może się udać, jedynym wyjściem jest śmierć. 

„Buntownik z wyboru”, reż. Gus Vant Sant 
Zdolny chłopak, matematyczny geniusz pracuje jako sprzątacz na uczelni, nie potrafi odnaleźć się w codziennej rzeczywistości, nie chce studiować ani pracować swym intelektem, buntuje się przeciw społeczeństwu. 

„Pokój Marvina”, reż. Jerry Zaks 
Wychowany tylko przez matkę syn (Leonardo Di Caprio) buntuje się przeciw wszystkiemu I wszystkim. Podpala nawet mieszkanie mamy i brata, trafia na leczenie psychiatryczne, wyciągnięty ze szpitala przez matkę odmawia pomocy śmiertelnie chorej ciotce, powoli jednak coś się w nim zmienia. 

OBCY/INNI 
„Europa, Europa”, reż. Agnieszka Holland 
Młody Żyd skazany na samotność, z racji swego pochodzenia, które musi ukrywać, by ocalić życie w czasie prześladowań i wojennej zawieruchy. W sowieckim sierocińcu jest komunistą, w niemieckiej armii - hitlerowcem. Nikt nie może mu pomóc, towarzyszy mu ciągły lęk, że może ktoś rozpoznać w nim jego żydowskie pochodzenie. 

„Rain Man”, reż. Barry Levinson 
Młody, szczęśliwy człowiek sukcesu (Tom Cruise) dowiaduje się, że ma brata (Dustin Hoffman) chorego na autyzm. Próbuje się z tym uporać, wejść w nieznany i niezrozumiały świat autyka. 

ARTYSTA/SZTUKA 
„Amadeusz”, reż. Miloš Forman 
Film przedstawia dzieje Mozarta, opowiedziane przez jego złośliwego konkurenta – muzyka – rzemieślnika, który był pierwszym artystą na dworze, dopóki nie pojawił się genialny Mozart. Artysta pokazany jest jako bezradny nieszczęśnik, który nie radzi sobie z ojcem, życiem rodzinnym i z trudem zarabiania na życie, ale lubi się też zabawić. Zbyt wielki talent pozbawia go pieniędzy, przyjaciół, życia. 

„Przejrzeć Harry’ego”, reż. Woddy Allen 
Znany pisarz odbiera hołdy na swoją twórczość. W życiu prywatnym jest jednak nieudacznikiem, który krzywdził najbliższych i nie umiał sobie poradzić z rolą męża i ojca . 
Uwikłany we własne kompleksy i lęki twierdzi, że usprawiedliwia go twórczość – i z niej, a nie z dobrego życia winien być rozliczany. 

„Człowiek zaćmienie”, reż. Agnieszka Holland 
Poezja jest „trucizną”. Cierpią poeci, ale i całe otoczenie, zwłaszcza żona Verlaine’a. Wrażliwość doprowadza do tragedii. 

Można przywołać także inne filmy (zwłaszcza znane powszechnie adaptacje powieści historycznych) oraz inne hasła: dzieciństwo, dojrzewanie, rodzina, przyjaźń, walka, ojczyzna itd. Ja ze swojej strony mogę mieć tylko nadzieję, że chociaż trochę natchnęłam czytających do przemyślenia tego, co i tak oglądają na co dzień. 


Małgorzata Baran 
Administrator