W 2018 roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę nieodległości. W całym kraju organizowane są wystawy, koncerty, wydarzenia upamiętniające tę rocznicę. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży, włączając się w te uroczystości, zaprasza do obejrzenia wystawy „W drodze do niepodległości”, która składa się z 30 tablic i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego “Dla Niepodległej”.

Od poniedziałku 26 lutego do czwartku 1 marca 2018 roku można będzie ją obejrzeć w budynku naszej szkoły w godzinach 8.00 – 16.00.

Wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II Rzeczypospolitej. 30 tablic opisuje historię od formowania się legionów w 1914 r., aż po reformę Grabskiego. Tablice ilustrowane zdjęciami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy, a także osobami, które były ważne dla rozwoju Państwa polskiego.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli z terenu miasta i gminy Iłża, a także mieszkańców zainteresowanych historią do obejrzenia wystawy.

Partnerzy projektu: Archiwum Akt Nowych, Bank Pocztowy S.A., Narodowe Archiwum Cyfrowe, PERN S.A.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status