Skip to main content

W drodze do niepodległości – wystawa

W 2018 roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę nieodległości. W całym kraju organizowane są wystawy, koncerty, wydarzenia upamiętniające tę rocznicę. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży, włączając się w te uroczystości, zaprasza do obejrzenia wystawy „W drodze do niepodległości”, która składa się z 30 tablic i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego “Dla Niepodległej”.

Od poniedziałku 26 lutego do czwartku 1 marca 2018 roku można będzie ją obejrzeć w budynku naszej szkoły w godzinach 8.00 – 16.00.

Wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II Rzeczypospolitej. 30 tablic opisuje historię od formowania się legionów w 1914 r., aż po reformę Grabskiego. Tablice ilustrowane zdjęciami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy, a także osobami, które były ważne dla rozwoju Państwa polskiego.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli z terenu miasta i gminy Iłża, a także mieszkańców zainteresowanych historią do obejrzenia wystawy.

Partnerzy projektu: Archiwum Akt Nowych, Bank Pocztowy S.A., Narodowe Archiwum Cyfrowe, PERN S.A.

100-lecie niepodległości, wystawa