Skip to main content

Szkolenie w Dublinie

Dzięki programowi Erasmus+ w dniach 26.08 – 02.09.2018 miałam przyjemność przebywać w stolicy Irlandii. Uczestniczyłam w kursie „Tablets and Smartphones: using mobile devices as educational tools” . Zajęcia prowadzone przez rodowitą Irlandkę, Teresę, przybliżyły mi tajniki nowoczesnych technologii. Mogłam też zagłębić się w dyskusjach na rozmaite tematy, od uroków Dublina po problemy współczesnej młodzieży.

 Poniedziałek, pierwszy dzień kursu, rozpoczęliśmy wraz z pozostałymi uczestnikami kursu od zaprezentowania siebie, swojej szkoły, miejsca zamieszkania oraz kraju. Pozostali uczestnicy pochodzą z Niemiec i Hiszpanii, mogłam więc poznać ciekawostki z tych rejonów Europy. Następnie Teresa przedstawiła nam program Interland dotyczący świadomości bezpiecznego poruszania się w sieci. W tym dniu poznaliśmy też BBC Sound Effects – program służący do wykorzystywania niezliczonej ilości dźwięków, a także Trello – aplikację wspomagającą zarządzanie swoimi projektami i komunikację.

Popołudnie przeznaczyłam na spacer po ulicach Dublina.

 We wtorek poznaliśmy kolejne programy: EdPuzzle – wygodne narzędzie do tworzenia interaktywnych filmów, Google Life – do wykorzystania zdjęć oraz Edmodo – do zarządzania klasą, do komunikacji i kształcenia online.

W tym dniu postanowiłam poznać historię tworzenia jednego z najsłynniejszych produktów Irlandii zwiedzając interaktywne muzeum mieszczące się w budynku z 1902 roku. Na ostatnim z siedmiu pięter znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Dublina.

sdr

 W środę poznawaliśmy kolejne narzędzia Google, a także program Lyrics Training, dzięki któremu można uczyć się języka wykorzystując teksty piosenek. Tego dna miałam też okazję zobaczyć wokalno-taneczne widowisko oparte na tradycji i kulturze irlandzkiej w Gaiety Theatre.

Kolejny dzień kursu przybliżył nam następne narzędzia, takie, jak Microsoft OneNote – notatnik pracujący w trybie graficznym przeznaczony do tworzenia i organizowania notatek, Plickers –  aplikację, dzięki której możemy przeprowadzić szybką sondę w klasie lub mały test,  Quizlet – narzędzie do nauki każdego materiału oraz Google Arts & Culture – aplikację, która umożliwia odwiedzenie wystaw, oglądanie dzieł sztuki z bliska, a także przeglądanie tysięcy artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów.

Po południu zwiedziłam nadmorską dzielnicę Howth.

 W piątek poznaliśmy kolejne programy: Kahoot – umożliwiający naukę poprzez gry, Read Theory – pomagający w nauce czytania na wszystkich poziomach, Coder Dojo – użyteczny w nauce programowania, kodowania, technologii i nauk STEM oraz HP Reveal – aplikację mobilną i serwis internetowy, których działanie opiera się na technologii rozszerzonej rzeczywistości umożliwiającej rozpoznawanie znaczników (miejsc, grafik, zdjęć, obiektów) i odtwarzanie dołączonych do nich filmów wideo lub animacji.

Po zajęciach zwiedziłam inne nadmorskie dzielnice Dublina – Dalkey i Killiney.

W sobotę odkrywałam kolejne zakątki Dublina. Zobaczyłam St Stephen’s Green – park miejski położony w ścisłym centrum, założony w 1627 roku jako prywatny ogród, Zamek Dubliński i wiele innych interesujących miejsc.

 Niestety, w niedzielę musiałam pożegnać to ciekawe miasto z nadzieją, że jeszcze kiedyś będę miała okazję ponownie je odwiedzić.