Skip to main content

Wizyta w bibliotece

Dnia 24 maja 2018 roku, w Miejsko-Gminnej  Bibliotece Publicznej w Iłży, uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w niezwykle ciekawych spotkaniach.
Pierwszym było spotkanie z uczennicą szkoły podstawowej Katarzyną Dziurą, która opowiedziała o życiu i działalności zapomnianego bohatera Iłży Karola Szlachetki, pseudonim „Kozłowski”. Był on między innymi założycielem Iłżeckiego Koła Sportowego „Polonia”, w którym pełnił funkcję prezesa.
Uczennica szkoły podstawowej mieszka obecnie w byłym domu Karola Szlachetki przy ulicy Podzamcze.
Drugim gościem biblioteki była pani Bożena Zbrożyna. Emerytowana nauczycielka historii mówiła o swej pasji- pisaniu poezji. Spotkanie z Panią Bożeną rozpoczęło się od przedstawienia autorskiego wiersza o Iłży, przygotowanego specjalnie na tę okazję. Następnie poetka zaprezentowała nam część główną swojej poezji- interpretacje obrazów Józefa Mehoffera. Pojawiły się takie dzieła jak „Droga krzyżowa”, „Czerwona parasolka”, „Portret Józefa Piłsudskiego”, „Dziwny ogród” czy „Wisła pod Niepołomicami”.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem w postaci skromnych upominków dla gości specjalnych. Młodzież iłżeckiego liceum opuściła mury biblioteki oczarowana poezją Pani Bożeny Zbrożyny i bogatsza o ciekawą wiedzę z lokalnej historii Iłży.
Michał Pała – klasa IIa