Wielką historię tworzą tysiące nieznanych bohaterów. Uczniowie iłżeckiego liceum poznali lokalnych patriotów, którzy na tej ziemi walczyli o wolność naszej ojczyzny 100 lat temu, byli żołnierzami Polskiej Organizacji Wojskowej. Okazją do spotkania było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, której napis głosi: „W tym domu w latach 1917-1918  mieściła się siedziba POW. Pamięci żołnierzy POW obwodu iłżeckiego, komendanta Maksymiliana Jakubowskiego, błogosławionego księdza Władysława Miegonia, w 100-lecie odzyskania niepodległości. Boże zbaw Polskę”.

Prelekcję dotyczącą historii POW, Maksymiliana Jakubowskiego i bł. ks. Władysława Miegonia wygłosił prezes Iłżeckiego Towarzystwa Historyczno-Naukowego pan Paweł Nowakowski. Na uroczystość przybyli zaproszeni członkowie rodzin PeOWiaków, delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Iłży i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłży wraz z nauczycielami i dyrekcją, przedstawiciele instytucji działających na terenie Iłży oraz przedstawiciele Starostwa Radomskiego i radni Rady Miejskiej w Iłży.

Dyrektor LO w Iłży Agnieszka Kopeć-Fila i pan Piotr Kozubek w imieniu Starosty Powiatu Radomskiego podziękowali za niezwykłą lekcję historii i przygotowanie uroczystości członkom ITHN i uczniom LO w Iłży.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii wykonanych przez Izabelę Soberę z klasy III c.